Skip navigation

Latest additions to the website

  • Mr & Mrs Mandeville

    17 September 2017

    Mr and Mrs Mandeville
  • Church Street

    17 September 2017

    Church Street
  • Crown Inn & Memorial

    16 September 2017

    Sarancens Head
  • Crown Inn & Memorial

    21 May 2017

    Crown Inn & Memorial

The clergy of Southwell Minster

Southwell Minster was elevated to Cathedral status in 1886. There have been 11 bishops since then and Alfred managed to capture 2 of them on camera.

Bishop Hoskyns

Sir Edwyn Hoskyns Bishop Edwyn Hoskyns

Sir Edwyn Hoskyns (1851 - 1925) the second Bishop of Southwell 1904 to 1925.

Added to site: 3 June 2012 & 5 August 2010

Bishop Haywood

Bishop Heywood Bishop Heywood

Bernard Oliver Francis Heywood (1871 - 1960) the third Bishop of Southwell 1926 to 1928.

Added to site: 13 January 2009 & 21 April 2008

Provost Conybeare

Provost Conybeare

The Very Rev William James Conybeare was born on 19 December 1871 and educated at Eton and Trinity College, Cambridge.

Ordained in 1898, he was Domestic Chaplain to successive Archbishops of Canterbury then Head of the Cambridge House Lay Settlement, Camberwell. In 1916 he became Rector of Southwell Minster and Archdeacon of Nottingham and in 1931 he became the first Provost of Southwell, a post he held until 1945. He died on 13 May 1955.

Read Conybeare's 1916 Christmas message to the troops on the frontline.

Added to site: 29 March 2017
Top